وبلاگ

مهاجرت تحصیلی به کانادا قدم اول چیست؟ ‎‎

بسیاری از دانشجویانی که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در کانادا را دارند نمی دانند از کجا شروع کنند. در چه رشته و مقطعی درس بخوانند؟ مراحل دریافت پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی چیست؟ در گفتگو با سمانه کاوئی مشاور رسمی مهاجرت در کانادا به این پرسش ها پرداخته شده است.

سمانه کاوئی، مشاور رسمی مهاجرت کانادا

سمانه کاوئی عضو شورای نظارتی مشاوران مهاجرت به کانادا ICCRC است. او از سنین نوجوانی مقیم کانادا است و در حال حاضر سال‌ها است که ساکن شهر ونکوور در این کشور است. سمانه یک کمپانی مهاجرتی در بریتیش کلمبیا را به نام سماکاو Samakav مدیریت می‌کند که به مشتریان، خدمات مهاجرتی و مشاوره مهاجرت ارائه می‌کند. در این گفتگو خانم کاوئی از مقدمات و مراحل اولیه برای آمادگی جهت تحصیل در کانادا و مهاجرت تحصیلی می‌گوید که در ادامه می‌خوانید.

اولین قدم برای مهاجرت تحصیلی کانادا چیست؟

قدم اول مهاجرت این است که بدانید اصلا آیا این گزینه برای شما وجود دارد یا خیر؟ چون همه افراد واجد شرایط نیستند که برای تحصیل مهاجرت کنند. در واقع باید در بازه سنی مناسب برای تحصیل باشید؛ یعنی به صورت عمومی افراد زیر چهل سال این شانس را دارند که برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنند. البته موارد خاص وجود دارند که شرایط علمی ویژه داشته باشند و در سن بالای چهل سال پذیرش دکتری یا پسادکتری گرفته باشند. سطح زبان انگلیسی بسیار مهم است که حداقل برای آیلتس باید نمره 5.5 تا 6 داشته باشید. کسی که زبان انگلیسی را نمی­‌داند، مهاجرت تحصیلی برای وی سخت است.

البته شاید سال­‌های گذشته، پذیرش کالج وجود داشت که افراد می‌­توانستند بدون داشتن نمره زبان مهاجرت کنند اما حدود سه چهار سال است که این نوع ویزاها، تقریبا صادر نمی­‌شود و اکثر درخواست‌ها را رد می‌­کنند. تا زمانی که شرایط مناسب برای پذیرش تحصیلی نداشته باشید، واقعا نباید سراغ آن بروید. نکته دیگر اینکه به صورت عمومی، معدل باید بالای 14 باید باشد. البته ما بیشتر روی کارشناسی ارشد و گه‌گاه دکتری، مانور می­‌دهیم. دانش­‌آموزانی که از مدرسه برای کارشناسی، اقدام می‌­کنند، فقط نمره زبان لازم است. اما کسانی که برای ارشد، اقدام می­‌کنند، معدل­شان باید بالای 14 باشد. برای معدل زیر 14 می­‌توان گفت هیچ دانشگاهی به آن‌ها پذیرش نمی­‌دهد.

برای پذیرش در کالج هم معدل مهم است؟

کالج­‌ها به معدل کمتر از 14 نیز پذیرش می‌­دهند اما مشکل­شان این است که ویزاهای آن‌ها، ریجکت می­‌شود. ما اصلا کالج را توصیه نمی­‌کنیم مگر برای کسی که ویزای توریستی دارد یا داخل کاناداست. کسی که قصد دارد از خارج کانادا، مستقیما اقدام پذیرش کند. اگر زیر 22 یا 23 سال و دارای تمکن مالی خوبی باشد، می‌­تواند برای کالج، اقدام پذیرش کند. اما افرادی که 25 تا 40 سال و دارای لیسانس هستند، هیچ ویزای خاصی ندارند و چندان سابقه سفر هم ندارند، اگر بخواهند برای کالج مهاجرت کنند، ریسک ویزا گرفتن آن‌ها بالا است.

تفاوت بین دانشگاه و کالج چیست؟

اگر بخواهیم در سیستم کشور ایران نگاه کنیم، کالج بیشتر شبیه مراکز فنی حرفه‌­ای است البته در ایران محدودتر است و اینجا گسترده­‌تر. کالج بیشتر برای افرادی است که دوست دارند رشته‌­ای را بخوانند و سریع تمام شود و وارد بازار کار شوند. بیشتر هم شامل رشته‌­های فنی و دستیاری است. شما هیچ­ وقت نمی­‌توانید در کالج، دکتر یا مهندس شوید مگر موارد خاص مانند موسسات تکنولوژی و مشابه آن که یک ­سری رشته­‌ها در مقطع لیسانس و حتی فوق لیسانس دارند. به طور خلاصه، دانشگاه‌­ها حالت آکادمیک دارند و از طریق آن‌ها لیسانس، فوق لیسانس و دکتری دریافت می­‌کنید. کالج­‌ها حالت صنعتی دارند و بیشتر هدف­شان ورود شما به بازار کار است و گواهینامه دیپلما می­‌دهند. دوره­‌های کالج، کوتاه ­مدت­‌تر و هزینه‌­های آن‌ها، مقداری پایین‌­تر است. افرادی که از نظر علمی، چندان قوی نیستند و دنبال کار آکادمیک و تحصیلات عالیه هم نیستند، بیشتر به سمت کالج می­‌روند.

برای پذیرش از دانشگاه‌های کانادا چه مدارکی لازم است؟

بعضی از مدارک، برای دانشگاه­‌ها، عمومی است که همه باید داشته باشند مانند نمره زبان آیلتس. البته من بیشتر درباره مقطع کارشناسی ارشد صحبت می‌کنم. بیشتر متقاضیانی که به ما مراجعه می­‌کنند، مربوط به فوق لیسانس است. کسانی که قصد دارند برای کارشناسی پذیرش بگیرند، تعداد کمتری هستند چون دوره‌­های لیسانس، به دلیل ترم‌های بیشتری که دارند، گران هستند و برای گرفتن یک لیسانس در کانادا باید تقریبا 100 هزار دلار هزینه شود! دوره‌­های دکتری هم به­‌گونه‌­ای است که افراد خودشان پذیرش می‌کنند. این مرحله پایه علمی خیلی بالاتری نیاز دارد و ترجیح می‌­دهند وکیل نگیرند. بیشتر مراجعان ما، فوق لیسانس‌­ها و کالج‌­ها هستند. کسانی که قصد دارند فوق لیسانس بگیرند، مستندات بیشتری نیاز دارند. در مجموع، مدارک تحصیلی آن‌ها مانند مدرک کارشناسی با معدل خوب و نمره زبان آیلتس نیاز است.

 

برای پذیرش در مقطع لیسانس شرط سنی وجود دارد؟

برای پذیرش در مقطع کارشناسی قطعا بهتر است سن دانشجو کمتر از 25 سال باشد. کسی که 30 سال سن و لیسانس دارد، توجیه­‌پذیری‌­اش برای ویزا سخت است که چرا دوباره این فرد می­‌خواهد لیسانس بگیرد. و در واقع می‌پرسند اصلا چه دلیلی دارد که به جای گرفتن فوق لیسانس، فرد دوباره لیسانس بگیرد. با توجه به اینکه هم گران­‌تر است و هم ریسک بالاتری دارد این سوال منطقی است.

معدل خوب در چه بازه‌ای است؟

معدل بالای 14 و نمره زبان ایلتس آکادمیک 5.5 یا 6 به بالا باشد. بسته به اینکه آن کالج یا دانشگاه، خودش چه نیازمندی­‌هایی دارد ممکن است از آن‌ها توصیه­‌نامه (Recommendation Letter)، رزومه، سابقه کار، مقاله و یا مستندات دیگری درخواست کند. این‌ها مواردی است که برخی دانشگاه­‌ها درخواست می‌­کنند و برخی خیر. در نهایت، وقتی به سایت دانشگاه قسمت پذیرش بروند، برای هر رشته­‌ای به صورت خاص، در زیربخش­ نیازمندی­‌های پذیرش می‌­توانید مشاهده کنید برای آن رشته خاص، چه نیازمندی‌­هایی وجود دارد.

اگر کسی دکتری خوانده باشد می‌­تواند مجددا برای کارشناسی ارشد اقدام کند؟

بله می‌تواند اقدام به پذیرش کند اما زیاد مثبت نیست. البته به رشته و شرایط دانشجو وابسته است. مثلا شما دکتری زبان دارید، دوباره بخواهید کارشناسی ارشد زبان بخوانید. در اینجا، چه توجیهی دارید که رشته‌­ای که چند سال پیش خوانده‌­اید، در سطح پایین­‌تر دوباره بخوانید؟ زمانی ممکن است شما دکتری زبان خوانده باشید و قصدتان این باشد که آموزشگاه، راه‌­اندازی کنید و چون مدیریت بیزینس بلد نیستید، می­خواهید MBA بخوانید که بیزینس راه‌­اندازی نمایید. بنابراین موضوع، فرق می‌­کند چه چیز می­‌خواهید بخوانید. به طور کلی اگر شما یک مقطع تحصیلی از یک رشته را دارید، بهتر است برای مقطع پایین‌­تر همان رشته اقدام نکنید. چون توجیه کردن سفارت برای ویزا، خیلی سخت است. اما اگر رشته مرتبطی که تکمیل­ کننده مسیر کاری و زندگی شماست، مشکلی ندارد.

 

 

اگر دانشجو نتواند به هر دلیلی واحدهای درسی را در دانشگاه پاس کند، چه اتفاقی می‌­افتد؟

مردود شدن زیاد، نکته منفی محسوب می­‌شود مانند ایران. فرض کنید در ایران هم باشید، دانشگاه به شما اخطار می­‌دهد و ممکن است باعث اخراج شود. من ندیدم در کانادا، این امر، اتفاق بیفتد مگر اینکه سطح زبان فرد، خیلی ضعیف یا سن وی خیلی بالا باشد و مانند این‌ها. وگرنه معمولا افراد، دروس را پاس می­‌کنند. ضمنا دانشگاه­‌های معمولی می­‌دانند، که بیشتر دانشجویان هدف­شان این است که فارغ‌­التحصیل شوند و قصد دارند اقامت بگیرند. بنابراین چندان سخت‌گیری در امر پاس کردن نمی‌­کنند.

کسانی که دوره زبان برای آن‌ها لحاظ شده، اگر بعد از گذراندن دوره، در امتحان قبول نشوند، آیا می‌­توانند آن را با آزمون تافل و آیلتس جبران کنند؟

بله می‌توانند. ولی معمولا قبول شدن در این دوره‌­ها، آسان‌­تر است. پاس کردن دوره­‌های دانشگاه از اینکه حدنصاب آیلتس را دریافت کنید، راحت­‌تر است.

با توجه به شرایط کرونا و اینکه آزمون تافل و آیلتس برگزار نشد، آموزش آنلاینی به نام دولینگو جایگزین این آزمون­‌ها شد که دانشگاه­‌ها قبول می‌­کردند. آیا دولینگو هنوز معتبر است؟

بله. هنوز بعضی دانشگاه­‌های کانادا دولینگو را قبول می­‌کنند. توصیه من این است که شما در آزمون آیتلس و تافل شرکت کنید. البته بعضی دانشجویان، آیلتس 5.5 می­‌گیرند اما نمره دولینگو را بالاتر می‌­گیرند. شاید آزمون دولینگو ساده­‌تر است و برای اینکه پیش­نیاز زبان به آن‌ها داده نشود، از آن استفاده می‌­کنند. اما نمره آیلتس از نظر سفارت برای صدور ویزا جذاب­‌تر است.

آزمون GRE و GMAT چطور؟ آیا این‌ها برای دانشگاه­‌های کانادایی ضروری است؟

بعضی دانشگاه­‌ها این آزمون را لازم دارند خصوصا برای دوره­‌های MBA، فوق­ لیسانس و دکتری. برخی دانشگاه‌­ها آن را مطالبه می‌­کنند. باید ببینید در شرایط پذیرش آن، رشته هست یا خیر؟