وبلاگ

مزیت گذراندن دوره فاندیشن، رشته MBA دانشگاه کانادا وست در ایران

در این مقاله، درباره چالش‌های درس خواندن در کانادا و تفاوت‌های آن با ایران نکات خوبی را می‌خوانیم. این مقاله تحت مصاحبه‌ی با خانم پورشعبان دانشجوی رشته‌ی MBA در دانشگاه کانادا وست است که دوره فاندیشن خود را در ایران گذرانده‌اند. در این مقاله از مزایت‌های گذراندان این دوره در ایران و در پلتفرم IEP صحبت خواهیم کرد.

 

خواندن دوره سه ماهه فاندیشن در ایران تا چه حد شما را با سیستم­ آموزشی کانادا آشنا کرد؟

دوره فاندیشن که در ایران گذراندم، بسیار شبیه آموزش‌های کانادا بود و از نظر من ضرویت بالایی داشت. به عنوان شخصی که اصلا پیشینه­‌ای در زمینه اقتصاد، بیزینس و… نداشتم، اگر این دوره را در ایران نمی­‌گذراندم، به شدت به مشکل برمی­‌خوردم. همچنین احتمال اینکه هزینه‌­های من بیشتر شود و برخی از واحدها را نتوانم پاس کنم، خیلی بالا می‌رفت. به دلیل اینکه این مباحث پیش نیاز است هرکس که می­‌خواهد این دوره را در کانادا بگذراند، صد در صد باید دوره فاندیشن را در ایران گذرانده باشد. سیستم آموزشی که در ایران دریافت کردم خیلی به سیستم آموزشی کانادا شباهت داشت. حتی بیاد می‌آورم که در دوره فاندیشن ایران، موضوع جرایم ادبی و کپی کردن مطالب خیلی جدی بود.

رعایت حقوق ادبی و حق کپی­رایت، در فاندیشن کانادا نیز بسیار جدی است. در دانشگاه ونکوور هم جدی گرفته می‌­شود و اصلا از این نظر چشم پوشی نمی‌شود. من در دوره فاندیشن ایران این موضوع را یاد گرفتم. صرفا خوب بودن در زبان انگلیسی، عامل موفقیت نیست. تحصیل در کانادا توانایی‌های بیشتری را می­‌طلبد.

در اساسی بودن نقش زبان پایه شکی نیست اما در کنار آن، چیزهای زیاد دیگری وجود دارد که در دوره فاندیشن یاد می‌­گیریم. مثلا با پایه­‌های اقتصاد و بیزینس و با خیلی ترمینولوژی­‌ها و لغات آشنا می­‌شویم که شاید در عمرمان نشنیده‌ایم. ممکن است وقتی در کانادا سر کلاس حضور پیدا می‌­کنیم، همه با این لغات آشنا باشند اما شما چیزی درباره آن ندانید. آنچه در اینجا مهم است، مشارکت کلاسی است.

مشارکت در کلاس‌ها و کار کلاسی می­‌تواند یک زندگی و به عبارت دیگر، گذراندن و پاس کردن یک واحد درسی را نجات دهد!. دانشگاه کانادا وست در همه رشته‌­ها، پذیرش می‌­دهد و مهم نیست رشته لیسانس شما چه باشد. شما می­‌توانید برای مقطع کارشناسی ارشد پذیرش بگیرید. به این دلیل، ممکن است پیش­‌زمینه‌­ای درباره MBA، اقتصاد، آمار و هر مبحث دیگری نداشته باشید. دوره فاندیشن ایران چون به زبان فارسی برگزار می‌گردد موجب خواهد شد با مفاهیم سنگین­‌تر بیشتر آشنا شوید.

سایت‌­هایی که درباره جرایم ادبی و حق کپی رایت وجود دارد به چه صورت است؟

آنچه ما در کانادا از آن استفاده می­‌کنیم، یک سایت جهانی و معروف به نام ترنیتین «Turnitin» است که 99 درصد دانشگاه­‌های مطرح دنیا از آن استفاده می­‌کنند. البته دانشگاه کانادا وست، در این باره بسیار دانشگاه سخت‌گیری است. شاید بقیه دانشگاه­‌ها به این شدت، سخت نگیرند. اگر اینجا، چنین موردی پیش بیاید، کارتان به آکادمیک می­‌کشد و دچار مشکل می­‌شوید. ما از این سایت استفاده می­‌کنیم، اما این امکان را نداریم که مثلا یک بار تکالیف و یا جواب‌ها را بارگذاری کنیم و بعد ببینیم که شباهت پاسخ‌مان چقدر است.

برای کسانی که نمی‌­دانند شباهت چیست، باید بگویم به این معنا است که چقدر متنی که شما نوشتید، شبیه به نوشته‌ی دیگران است. مثلا اگر از 20 درصد بالاتر باشد، 15 درصد نمره­‌تان را از دست می‌­دهید. اگر از 35 تا 40 درصد بالاتر باشد، شما را به آکادمی معرفی می‌کنند. حتی برخی از استادان، احتمالات 25 درصد به بالا  را نیز به آکادمی معرفی می­‌کنند با این عنوان که شما سرقت ادبی داشته‌­اید.

دانشگاه کانادا وست ونکوور این امکان را به ما نمی­‌دهد که ببینیم شباهت­مان چقدر است و اگر زیاد بود، دوباره مطلب را بارگذاری کنیم. بنابراین بسیار مهم است که شما برداشت­تان از مطالب را بنویسید. نه اینکه جملات را با همان ساختار منتقل کنید. انجام این کار بسیار خطرناک است.

 

 

آیا نگارش صحیح و مبتنی بر یک فرمت خاص، روی نمره‌دهی تاثیر گذار است؟

موضوع مهم دیگر این است که دانشگاه کانادا وست ونکوور، بر مبنای APA است. عده‌ی زیادی از این موضوع بی‌اطلاع هستند. در واقع سبک نوشتاری بر این مبنا است. این موضوع که نگارش تمیز و مبتنی بر استایل داشته باشید، در نمره‌گیری شما بسیار تاثیرگذار است. حتما درباره ورژن­‌های جدید APA تحقیق کنید. سعی کنید تمرین کنید. اینکه چه چیزهایی در آن رعایت می­‌شود، ذکر منابع اصلی، ارجاعات خیلی مهم است.  اینکه به درستی این اقدامات را انجام دهید حائز اهمیت است. وقت­تان را بیشتر روی این موارد بگذارید.

آیا دانشگاه کانادا وست، دانشگاه خوبی است؟

دانشگاه ما، خیلی سخت‌گیر است. دانشگاه کانادا وست بسیار رو به رشد است و نام آن در حال مطرح شدن است. من از اول که به این دانشگاه آمدم، تصمیم داشتم دانشگاهم را عوض کنم اما این کار را نکردم. در حال حاضر خیلی خوشحالم که این کار را انجام ندادم. زیرا دانشگاه کانادا وست ونکوور، از نظر من دانشگاه بسیار خوبی در کانادا است.