وبلاگ

شرایط پیگیری پرونده مهاجرت تحصیلی در دادگاه‌های فدرال

در فرایند اقدام برای ویزا جهت مهاجرت تحصیلی، تعدادی از پرونده‌ها به دلیل نقص‌ها و یا مشکلات رد می‌شوند. در ادامه‌ی این مقاله تحت محاسبه‌ای با خانم زینب ضیائی، وکیل رسمی دادگستری و عضور کانون وکلای انتاریو (Law Society of Ontario) در کانادا، به بررسی این نقص‌ها و مشکلات می‌پردازیم. همچنین بررسی خواهیم که چگونه می‌توان پرونده‌های مهاجرت تحصیلی رد شده را در دادگاه فدرال پیگیری کرد.

آیا با توجه به شرایط کرونا، برای اقدام در زمینه پرونده­‌ها زمان مناسبی است یا خیر؟

در پنج شش سال اخیر، روند کانادا برای اجازه دادن به دانشجوهای بین‌­المللی تغییر کرده است. تعداد پرونده‌­های پذیرفته­‌شده نیز به شدت بالا رفته است. البته آمار قبولی پرونده‌­ها از سال ۲۰۱۹ به بعد کم شده، اما قبل از کرونا، تعداد افرادی که از ایران و سایر کشورها ویزا دریافت کردند، بالاتر رفته است. اینکه چرا حتی قبل از کرونا، آمار موفقیت پرونده­‌های ایرانی کاهش یافته، دلایل مختلفی دارد:

  • از هر کشوری، نمی­‌خواهند از یک درصدی بیشتر مهاجر بگیرند. این موضوع، رسمی نیست اما مطمئنا در تصمیم‌گیری‌شان تاثیر دارد.
  • متاسفانه برخی افرادی که به کانادا آمده‌­اند، با اینکه با ویزای تحصیلی مهاجرت کرده­‌اند، درس نخوانده‌­اند.
  • به خاطر بالا رفتن حجم کار، امکان بررسی تک ­تک پرونده­‌ها وجود ندارد.

عوامل گفته شده در بالا منجر شد از نرم­‌افزارهای مختلف کمک بگیرند. با این وجود درصد رد شده­‌ها در پروند­ه‌­هایی که قوی هستند، بالاتر رفته است. از نظر اینکه آیا در حال حاضر زمان مناسبی برای اقدام است یا خیر، باید گفت اگر کسی پرونده خوب و شرایط مناسبی از نظر مالی، منطقی بودن رشته تحصیلی و… دارد، برای اقدام، مشکلی نیست. چون هنوز کانادا قصد پذیرش دارد و دانشگاه­‌ها و کالج­‌های این کشور، پذیرای دانشجویان بین­‌المللی هستند. افراد باید وقت بیشتری بگذارند. مدارک برای پرونده جمع‌آوری کنند. اگر باز نتیجه نگرفتند، در دادگاه تلاش کنند تا نتیجه مثبتی حاصل شود.

اگر تعداد دفعات ریجکتی زیاد باشد، می‌­توان باز هم از طریق دادگاه فدرال برای رفع ریجکتی اقدام کرد؟

افرادی هستند که برای سومین یا حتی چهارمین بار رد شده‌­اند و برای دادگاه اقدام کردند و نتیجه گرفتند. با توجه به حجم کار این پرونده‌هایی که قبلا رد شده‌اند فاکتور گرفته می‌شوند و مجدد رد می­‌شوند. اگر رد شدید مهم نیست که دوباره همه موارد را اصلاح کرده و مجدد اقدام کنید. اگر سه چهار سال پیش بود، می‌توانستید دوباره اقدام کنید زیرا این شانس وجود داشت که افسری که پرونده شما را می­‌خواند، آن را درست و با دقت بررسی کند، اما الان فقط فاکتور می­‌شود. اگر قبلا دو بار رد شدید امکان اینکه دوباره رد شوید، خیلی بالا است. اما اگر پرونده سوم و چهارم شما بسیار کامل است، واقعا این فرصت وجود دارد که در دادگاه بتوانید پرونده‌­تان را فعال کنید. وقتی پرونده باز می­‌شود و دوباره به اداره ویزا برمی­‌گردد، افسر واقعا پرونده را می­‌خواند. اینبار مانند دفعه اول نیست که پرونده را اتوماتیک در نرم­‌ا‌فزار یک دقیقه‌­ای، بررسی یا رد کنند. در این شرایط واقعا یک نفر آن را می­‌خواند و آنجا است که افراد می­‌توانند ویزای خود را بگیرند. بنابراین خیلی مهم است که پرونده افراد، دقیق و کامل باشد.

تفاوت بازنگری مجدد پرونده با اقدام برای رفع ریجکتی از طریق دادگاه فدرال چیست؟

وقتی روی پروند­ه‌­ای تصمیم­‌گیری می­‌شود، افراد فرصت دارند روی آن اصلاح بزنند و اعلام کنند این تصمیم اشتباه بوده و تجدیدنظر شود. این امر، کاملا غیررسمی است و هیچ جایی این اجازه داده نشده که تقاضای تجدیدنظر کنید. در قانون به این صورت نیامده و عرف نیست. سه چهار سال پیش، اگر این اتفاق صورت می‌­گرفت، پرونده را می­‌خواندند و می‌­توانستیم به اداره ویزا توضیحاتی ارائه دهیم. مثلا از شما در زمینه حمایت مالی ایراد گرفته­ شده اما در پرونده، اسناد و تعهد محضری پدر یا مانند آن وجود دارد و این تصمیم‌­گیری، اشتباه است. در این صورت بررسی می­‌کردند و خیلی مواقع می‌­پذیرفتند و بعضی موقع­‌ها نمی‌پذیرفتند. همچنین به خاطر کرونا تعداد پرسنل نسبت به قبل محدودتر شده است. با این تفاسیر شرایط به­‌گونه‌­ای نیست که آن‌ها را دقیق بررسی کنند.

در یک‌­سال و نیم اخیر، فقط در یکی از پرونده‌­های بنده درباره تقاضای تجدیدنظر موافقت، و پرونده باز شد. این موضوع، زمان مشخصی ندارد. می‌­توانند دو هفته‌­ای جواب بدهند یا چهار هفته و یا اصلا جواب ندهند! بیشتر مواقع می‌گویند دوباره بررسی کردیم و تصمیم، همانند قبل است. در مقایسه با این موضوع، شکایت در دادگاه فدرال به این صورت است که تصمیم افسر هرچه باشد، شما اجازه دارید در دادگاه بگویید این تصمیم، اشتباه و غیر منطقی است. این امر به عنوان یک حق، تعریف شده است. اگر تصمیمی گرفته شده، افراد تا زمان مشخصی، فرصت دارند اثبات کنند تصمیم، درست نبوده است. این، یک پروسه حقوقی است و شکایت در دادگاه فدرال ثبت می­‌شود و وکلا این کار را انجام می‌­دهند. نتیجه آن، بسیار شفاف است و از طرف دادگاه اعلام می‌­شود. شاید نتیجه همیشه مثبت نباشد و می‌­تواند متفاوت باشد.شرایط پیگیری پرونده مهاجرت تحصیلی در دادگاه‌های فدرال

پرونده دادگاه می­‌تواند قبل از رسیدن به قاضی، یعنی طی همان دو تا چهار ماه اول، بر اساس لایحه­ ارسالی و مذاکره از سمت ما، منجر به صلح با دولت شود و بپذیرند در این پرونده، اشتباه تصمیم­‌گیری شده است. در اینصورت پرونده را دوباره آن را در سفارت باز کنند. این نتیجه، بسیار سریع و ایده‌­آل است و هزینه آن هم کمتر است. ممکن است این مصالحه در چند ماه اول صورت نگیرد و پرونده در دادگاه بررسی شود. دادگاه، پرونده را بررسی می‌کند و تصمیم می­‌گیرد که آیا نیاز هست جلسه حضوری تشکیل شود که وکیل از پرونده دفاع کند یا اینکه تصمیم، درست است و دادگاه رسیدگی نخواهد کرد. این کار، معمولا طی پنج شش ماه اطلاع­‌رسانی می‌شود.

 خوشبختانه پرونده‌های مجوز تحصیل که به دادگاه رفته­‌اند، قبل از آن مصالحه شده است. اگر به کسی برای جلسه حضوری وقت بدهند، حدود ۸ تا ۹ ماه طول می­‌کشد. در این حالت، باید حضوری سوالات قاضی را پاسخ بدهیم و بگوییم چرا این تصمیم اشتباه بوده است. نتیجه این است که یا پرونده پذیرفته می‌­شود و گفته خواهد شد تصمیم، اشتباه است و پرونده به سفارت برمی­‌گردد و باید توسط افسر دیگری بررسی شود یا اینکه می‌­گویند تصمیم قبلی، درست است. بنابراین در بهترین حالت، کمتر از دو ماه، میسر نیست و ایده‌­آل این است که در چند ماه اول، نتیجه مثبت بگیریم اما آپشن­‌هایی که می‌­تواند در پروسه دادگاه فدرال اتفاق بیفتد، باید لحاظ کنیم.

در هنگام اقدام برای دادگاه فدرال، آیا می‌توان به مدارک پرونده افزود؟

پرونده­ای که از نظر قانونی می­‌توانیم به دادگاه ارائه دهیم دقیقا همان پرونده­ای است که در زمان تصمیم‌­گیری پیش­ روی افسر بوده است. وقتی پرونده در دادگاه باز می­‌شود و به سفارت برمی­‌گردد، از طرف اداره ویزا به فرد فرصت برای آپدیت داده می­‌شود. در اینصورت فرد می‌­تواند اقدام کند و مثلا مدرک زبان به‌­روز، وضعیت مالی و کاری بهتری را در پرونده قرار دهد.

افرادی که خودشان اقدام کرده­‌اند بعد از باز شدن پرونده به آن‌ها نکات لازم را توضیح می‌­دهیم که این توضیحات یا موارد را می­‌توان در study plan اضافه کرد یا موارد کاری یا نکاتی درباره اعضای خانواده را می‌­توان افزود. برخی مواقع در آپدیت به افراد گفته می­‌شود مثلا این سه مورد را برای ما بفرستید اما این امر دلیل نمی­‌شود موارد دیگر که برای اثبات درس خواندن بهتر است، اضافه نشود. بنابراین این امر، مانعی ندارد و می­‌توان این مدارک را هم ارائه کرد. در مجموع، در دادگاه فدرال امکان­‌پذیر نیست اما در زمان آپدیت مدارک، میسر است.

اگر پرونده­ای به دلیل نقص مدارک، ریجکت ­شود، توصیه شما چیست؟

هیچ­ چیز بدون نقصی وجود ندارد. البته برخی پرونده‌­ها آن­قدر روی آن کار شده و کامل است که به ذهن من هم نمی­‌رسد چیزی روی آن بگذاریم تا کامل شود. در مقابل برخی مواقع، پرونده‌­ها، توضیحات یا مدارک را ارائه نداده‌­اند. مثلا دیپازیت را نگذاشته­‌اند یا یک­سری از مدارک کاری، study plan یا موارد دیگر، اشتباه شده یا ارائه نشده است. اگر این موارد باشد، حتما بهتر است دوباره اقدام کنند. حتی اگر با همسر یا تمام اعضای خانواده اقدام کرده‌­اند و این چند نقص را هم دارند، دوباره به تنهایی اقدام کنند. اگر هم موفق نشدند، می­‌توان از آن‌ها در دادگاه فدرال دفاع کرد.

با این حال، اگر آن نکات و موارد مهم در پرونده نباشد و برای دادگاه، قوی، فرض نشود، فایده ندارد. ضمن اینکه پرونده با پرونده فرق می­‌کند. اگر یک چک لیست جامع وجود داشت، خوب بود و می­‌توانستم ارائه دهم. شاید حتی بهتر بود اداره مهاجرت خودش این کار را انجام می­‌داد. اما چون این کار را نمی­‌کنند، باید مجموعه مدارک پرونده را بررسی کنیم و ببینیم آیا می‌­توان کاری انجام داد یا بهتر است پرونده دوباره تشکیل شود.

 

اگر پرونده­ای ریجکت شد، چه راه­‌هایی وجود دارد که آن را به نتیجه مثبت برسانند؟

دو راه وجود دارد. چون احتمال موفقیت در تجدید نظر بسیار کم است. شاید کمتر از یک دهم درصد! بنابراین یک راه این است که اگر پرونده­ افراد در سریِ اولِ کامل نبوده یا می‌توانست بهتر باشد، آن پرونده را دوباره تشکیل دهند. راه دیگر اینکه اگر پرونده، خوب بوده و راهی نیست که بهتر یا قوی‌تر شود، می­‌توان از طریق دادگاه فدرال اقدام کرد. در بحث اقدام مجدد، متاسفانه به خاطر اینکه پرونده قبل رد شده، شاید منجر به این شود که متقاضیان پرونده را قوی‌­تر کرده و در یک سیکل مجدد آن را پیش ببرند و دوباره رد شود.  در اینصورت می‌توانند به دادگاه بروند. نهایتا بسیاری افراد از طریق دادگاه به نتیجه می‌­رسند. در حالی که قبلا این­طور نبود.

معمولا روی این پرونده­‌ها، دادگاه تشکیل می‌شود زیرا حجم کار افسر بالا است و نحوه بررسی آن‌ها در سفارت­‌ها تغییر کرده است. همین امر، این فرصت را ایجاد کرده تا افراد از طریق دادگاه فدرال به نتیجه برسند. قبلا متقاضیان، با تلاش مجدد یا اپلای می‌توانستند بعضا دومین یا سومین بار به نتیجه برسند. در حال حاضر دفعه سوم و چهارم هم رد می­‌شوند و اگر به دادگاه بروند، شانس دارند. حتی اگر شده، یک بار دیگر اقدام مجدد انجام دهند تا پرونده قوی­‌تر شده و آن موقع به دادگاه بروند.

به جهت اقدام برای دادگاه آیا گرفتن Case note  الزامی است؟

خیر لازم نیست. پس از تشکیل پرونده در دادگاه می‌توان درخواست Case note  داد. در اینصورت تعداد صفحات بیشتر و توضیحات کامل­‌تری در اختیار داریم. بخش مهم که مربوط به دلایل است، از طریق اداره ویزا در سفارت به دادگاه و سپس از طریق دادگاه برای ما ارسال می­‌شود که بر اساس آن، پرونده را پیش می­‌بریم. با این حال، قبل از اینکه پرونده را شروع کنیم، لازم نیست.به این دلیل که تمامی نت‌ها مانند هم است. در این شرایط، کار ما این است که بر اساس مدارک و شواهدی که هر متقاضی ارائه داده، بگوییم دلایلی که در نوت­‌ها ارائه شده، اشتباه است. بنابراین نیاز به نوت برای اقدام در دادگاه فدرال نیست.

اگر افراد برای دادگاه فدرال، اقدام کنند، این مسیر چقدر طول می­‌کشد؟

همان­طور که در اداره ویزا، افسرهای مختلف داریم، وکلای مختلف در دادگاه فدرال نیز داریم. وکلایی که از طرف دولت، اقدامات مربوط به دادگاه‌­ها را انجام می­‌دهند. نظر این وکلا درباره نحوه بررسی پرونده­‌ها و نیز سریع یا کند کار کردن آن‌ها متفاوت است. از طرف دیگر، زمان هر پرونده، از جهات مختلف مانند محتوا، شرایط سنی، اینکه با همسر اقدام کرده یا خیر، رشته، تمکن مالی و… تفاوت دارد. نمی‌­توان زمان واحد و مشخصی را ذکر کرد. در حال حاضر می­‌بینیم میانگین باز شدن پرونده‌­های ما در دادگاه، تقریبا ۶۰ روز یا کمی بیشتر و کمتر است. بعضی پرونده­‌ها، ۲۰ روزه هم باز شده­‌اند و پرونده­ای هم ۱۲۰ روز یعنی چهار ماه طول کشیده است.

متقاضیان باید مراحال و روال دادگاه را بین دو تا چهار ماه درنظر بگیرند. ضمن اینکه پرونده بعد از باز شدن به اداره ویزا می­‌رود و در آنجا باز هم زمان، متفاوت است. برای پرونده­ای در عرض چند روز، درخواست پاسپورت صادر می‌­شود و پرونده­ دیگری چند ماه طول کشیده تا درخواست ویزا صادر شود. میانگین در اداره ویزا، دو ماه است و وقتی درخواست ویزا می‌­آید باید ویزا ارسال شود و برگردد.

آیا تشکیل دادگاه فدرال در گرفتن اقامت تاثیر گذار است؟

دادگاه در گرفتن اقامت تاثیر منفی ندارد. در واقع از دادگاه فدرال درخواست می‌­کنیم که روی این تصمیم بازنگری کند. این درخواست، در واقع شخصی نیست. در واقع معتقدیم این تصمیم و نتیجه با آنچه در پرونده بوده، مطابقت ندارد و امیدواریم که درخواست، پذیرفته شده و پرونده باز و ویزا صادر شود. اگر در بدترین شرایط، برای پرونده جلسه حضوری تشکیل و در آن جلسه نیز تصمیم قبلی تایید شود و گفته شود مدارک، کافی و کامل نبوده، و دلایل افسر منطقی بوده، باز هم اتفاقی نمی‌­افتد. شما به روز اول برمی‌گردید و پرونده ردشده دارید و هیچ‌­چیز اضافه و منفیی به وجود نیامده است. این­طور نیست که فرضا در آینده، فرد برای درخواست ویزا با مشکل، مواجه شود. در همان حد ردشدن ویزا است. فردی بخواهد دوباره برای ویزا اقدام می‌کند.

فرض کنید الان اقدام کرده و رد می‌­شوید و شش ماه بعد، دوباره تکرار می­‌کنید و باید ردشدن قبلی را اعلام کنید. اگر در دادگاه هم دوباره رد شوید، باید همان ردشدن قبلی را اعلام کنید. به همین دلیل در درخواست­‌های آینده افراد، تاثیر منفی ندارد. بنابراین امیدوارم متقاضیان، نگرانی نداشته باشند. خوشبختانه با ۹۹ درصد پرونده­‌هایی که باز شده، موافقت صورت گرفته و حتی آن یک درصدی که موافقت نشده، با جزییات، پرونده را مطالعه و بررسی کرده‌­اند و بر اساس شرایط پرونده، آن را نپذیرفته­‌اند.