وبلاگ

رشته‌های درسی برتر برای مهاجرت تحصیلی به کانادا‎‎

کانادا یکی از پر درخواست‌ترین کشور‌ها برای تحصیل در خارج از کشور، چه در مقطع لیسانس و چه درمقطع فوق لیسانس است. در حال حاضر بیش از سیصدهزار دانشجو بین‌المللی در کشور کانادا در حال تحصیل هستند. در این مقاله به بررسی رشته های درسی برتر برای مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌پردازیم. 

چه چیزی این کشور را به همچین جاذبه‌ای برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل می‌کند؟

اجازه دهید نگاهی سریع به عوامل اصلی بیاندازیم. عوامل اصلی عبارتند از:
۱- آموزش سطح بالا
۲- آموزش در دسترس با فراهم آوردن کلاس‌های جهانی
۳- تنوع انتخاب‌ها
۴- شاخص انعطاف پذیر
۵- محیط چند فرهنگی
۶- فضای امن و دوستانه برای دانشجویان
۷- استاندارد‌های بالا و خوب زندگی
۸- موقعیت شغلی‌های فراوان
۹- قانون‌های راحت برای کسب مجوز کار و مهاجرت

حال با ده رشته درسی برتر با توجه به بازار کار در کشور کانادا و آسانی مهاجرت تحصیلی به واسطه آن‌ها آشنا می‌شویم:

1- مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات

 در این رشته برای کار، به فارغ التحصیل‌ها و افراد خبره زیادی نیاز است. در سال‌های اخیر نیاز به افرادی که در زمینه‌های “مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات” و “مهندس نرم‌افزار” مشغول به کار شوند، بین شغل‌های پرکاربرد کشور کانادا، بسیار زیاد شده است. برخی دیگر از شغل‌های پر درخواست در این زمینه عبارتند از:

  • برنامه نویسی
  • توسعه دهنده رسانه‌های کامپیوتری
  • طراح و توسعه دهنده سایت

در سال‌های اخیر صنعت فناوری اطلاعات یکی از رقابتی‌ترین مبالغ حقوق را در کشور ارائه کرده است. متوسط حقوق و دستمزد سالانه حدود ۸۷۵۰۰ دلار است. بنابراین این رشته یکی از رشته های درسی برتر برای مهاجرت تحصیلی به کانادا است. 

2- مدیریت مالی و بازرگانی

با داشتن مدرک مدیریت مالی، شما می‌توانید درک وسیعی از درخواست‌ها و کارکردهای بازار‌های مالی داشته باشید. اقتصاد رشته دیگری با آینده کاری امیدوار کننده است. شما در این رشته یاد می‌گیرید که چگونه وضعیت اقتصادی را پیش‌بینی کنید و در سیاست‌های مالی سهیم باشید. پس از اتمام این رشته‌ها شما می‌توانید مشغول به بانکداری، حسابداری، سرمایه گذاری و غیره شوید. مدیریت مالی و اقتصاد به شما این اجازه را می‌دهد که علاوه بر مهارت‌هایی که یاد می‌گیرید طیف گسترده‌ای از مهارت انتقال پذیر را در خود توسعه دهید. بنابراین این رشته یکی از رشته های درسی برتر برای مهاجرت تحصیلی به کانادا است. بنابراین این رشته یکی از رشته های درسی برتر برای مهاجرت تحصیلی به کانادا است. 

3- رشته های مهندسی

در حال حاضر مرکز کانادا، به دلیل تولیدات قوی، بهترین بازار کاری را برای مهندسین دارد. همچنین حدود یک سوم شغل‌های جدیدی که در اطراف تورنتو (Toronto) و مونترئال (Montreal) شکل می‌گیرند، مهندسی هستند. ادمونتون (Edmonton) و کلگری (Calgary) نیز برای مهندس‌هایی که مسلط به اتوکد (AutoCAD) و کتیا (CATIA) یا سایر نرم‌افزارهای طراحی به کمک کامپیوتر هستند، بازارهای قوی دارند.

میانگین حقوق برای فارغ التحصیلان مهندسی به طور سالانه ۸۱۷۰۰ دلار و حداقل حقوق که شامل ۱۰ درصد از کل مهندسین این رشته می‌شود ۵۱۱۰۰ دلار است. همچنین حداکثر حقوق برای ۱۰ درصد مهندسین برتر ۱۱۲۳۰۰ دلار هست. بنابراین این رشته یکی از رشته های درسی برتر برای مهاجرت تحصیلی به کانادا است. 

4- زمین‌شناسی و انرژی‌های تجدید پذیر

انرژی‌های تجدید پذیر، منبع انرژی بسیار مهمی برای کشور کانادا است. چرا که این کشور بیشتر برق خود را از سد‌های هیدروالکتریکی تامین می‌کند.

کشور کانادا در منطقه مساعدی از نظر توده زیست محیط  قرار دارد. بدین ترتیب جدا از انرژی بادی و خورشیدی بر روی انرژی زیست محیط  نیز سرمایه‌گذاری می‌کند.

در نتیجه شرایط شغلی فوق‌العاده‌ای برای دانشجویان رشته زمین شناسی و دیگر رشته هایی مانند جنگلبانی و زیست‌شناسی ایجاد شده است. برخی دیگر از رشته های برتر در این زمینه عبارتند از:

  • فیزیک و نجوم
  • مهندسی نفت
  • اقیانوس‌شناسی

5- کشاورزی و جنگلبانی

رشد جهانی جمعیت چندین مشکل به وجود آورده است. از جمله تغییر وضعیت آب و هوایی، گرم شدن کره زمین و امنیت غذایی. کشاورزی می‌تواند نقش بسیار کلیدی در حل کردن این مشکلات داشته باشد. به این منظور آینده شغلی این دو رشته در کشور کانادا مانند سایر کشورها بسیار خوب است. از مشاغل این رشته می‌توان به مشاور جنگلبانی و مشاور کشاورزی اشاره کرد. بنابراین این رشته یکی از رشته های درسی برتر برای مهاجرت تحصیلی به کانادا است. 

6- بایوتکنولوژی و علوم پزشکی

تا زمانی که حیات بر روی زمین است، اهمیت داروها و داروسازی و همچنین علوم پزشکی بالا است. علوم پزشکی و دارو‌سازی و بایوتکنولوژی از زمینه‌های کاری بسیار مهم و مورد نیاز در کشور کانادا است.

۷-علوم ارتباطات جمعی

با ظهور رسانه‌های دیجیتالی و شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی آنلاین، نیاز به افراد کاربلد در این زمینه بالا رفته است. مسیر شغل‌های عصر جدید و دیجیتالی امروزه جایگزین مسیرهای قدیمی و سنتی‌تر شده است.

بیشترین کارهایی که بستر آ‌ن‌ها فراهم است تبلیغات، بازاریابی، خبرنگاری، طراحی تجربه کاربری (UX) و طراحی رابط کاربری (UI) است. بنابراین این رشته یکی از رشته های درسی برتر برای مهاجرت تحصیلی به کانادا است. 

۸-مدیریت کسب و کار(MBA)

معاونت، بانکداری و شغل‌های مرتبط به امور مالی و سرمایه‌گذاری دارای کمبود افراد با مهارت در کشور کانادا هستند.

فارغ التحصیلان MBA با تخصص در داده‌های کلان یا تجزیه و تحلیل، به دلیل افزایش دیجیتالی شدن، اتوماسیون و داده‌های کلان، متقاضیان زیادی دارند. مدرک MBA به شما فرصت‌های شغلی گسترده‌ای می‌دهد و شما در معرض یک شبکه تجاری متنوع قرار می‌گیرید. همچنین مهارت و دانش جدید و یک نمای کلی از دنیای تجارت کسب می‌کنید.

۹-روانشناسی و منابع انسانی

در هنگام استخدام کارمندان همیشه به این نکته توجه می‌شود که افراد با استعداد و با مهارت انتخاب شوند. اما انتخاب چنین افرادی همیشه برای هیچ‌کدام از شرکت‌ها در سطح جهان کار آسانی نیست و چالش برانگیز است. به همین دلیل کمپانی‌ها و شرکت‌ها برای تقویت نیروهای انسانی خویش وقت زیادی می‌گذارند. بدین‌گونه که شرایط مناسبی برای شغل‌های “مشاور روانشناس” و “روانپزشک” و همچنین “مشاور انتخاب شغل” فراهم است. بنابراین این رشته یکی از رشته های درسی برتر برای مهاجرت تحصیلی به کانادا است. 

۱۰-علوم آمار و بررسی داده‌ها

علاوه بر سر و صدایی که کرده این حجم بسیار زیاد از داده نیاز به افراد خبره‌ در این زمینه را بالا برده است. ریاضیات و تحلیل‌گری در حوزه‌های متفاوتی استفاده می‌شوند. از جمله این حوزه‌ها امور مالی، مراکز درمانی، سیر و سفر،رسانه‌ها و غیره‌.اخیرا حوزه‌های نامرتبط مانند آموزش و پرورش، خط تولید و حوزه‌های ورزشی از افراد تحلیل‌گر استفاده بیشتری می‌کنند.

منبع: Stoodnt.com