وبلاگ

اقدامات لازم برای دریافت ویزا جهت تحصیل در کانادا

افرادی که به دنبال درس خوادن در کانادا و اخذ ویزا به جهت تحصیل هستند، می‌بایست مطالبی در ارتباط با ویزا برای تحصیل و چگونگی کار و تحصیل در دانشگاه‌های کانادا و شرایط مورد قبول افسر اداره مهاجرت را بدانند. در ادامه تحت مصاحبه‌ای با سرکار خانم نازنین بیتاژیان، مشاور رسمی اداره مهاجرت، به این مطالب می‌پردازیم.

 

حداقل شرایط هر فرد برای ورود به کانادا، درس خواندن و اخذ ویزا به جهت تحصیل چیست؟

به طور کلی مقطع تحصیلی درخواستی شما باید بالاتر از مقطع قبلی باشد. از لحاظ تمکن مالی، افسر اداره مهاجرت را مجاب کنید که قرار نیست با مشکل مالی مواجه و سربار دولت کانادا شوید. برنامه بازگشت به کشور را مطرح کنید. این موضوع را عنوان کنید که برمی­‌گردید. هرچند ممکن است نگردید و افسر اداره مهاجرت نیز این موضوع را می­­‌داند! افسر باید قانع شود، رشته‌­ای که شما در کانادا به تحصیل آن می‌پردازید، امکان به وجود آوردن یک کار خوب در کشور مبدا را فراهم می‌­کند. استقرار هر فرد در ایران، برای افسر بسیار مهم است و هرچیز که وابستگی شما را نشان دهد، قطعا کمک ­کننده است.

آیا می‌­توان به صورت هم‌زمان برای ویزا به جهت تحصیل و کار اقدام کرد؟

این دو مورد زیاد با همدیگر سنخیت ندارند. چون از یک طرف به افسر می‌گویید می­‌خواهم درس بخوانم و از طرف دیگر می‌گویید می­‌خواهم کار کنم. افسران اداره مهاجرت دنبال یک برنامه منظم هستند. بهتر است یک مورد را جلو ببرند و اگر جواب نگرفتند به مورد بعدی فکر کنند.

پس از تحصیل در چه مرحله‌ای افراد می‌­توانند برای ویزا به جهت کار اقدام کنند؟

ویزایی به نام Post Graduated work permit وجود دارد که طبق آن وقتی وارد کانادا می­‌شوید و درس­تان تمام می‌­شود، دو تا سه سال مجوز کار دارید. این ویزا Open Work Permit است. یعنی شما برای هر کارفرمایی می­‌توانید کار کنید. موضوع دیگر این است که اگر مابین تحصیل­، یک شرکت به شما پیشنهاد کاری بدهد، قطعا می­‌توانید برای آن اقدام کنید. بعد از اقدام، وقتی جواب ویزا بیاید، می­‌توانید از دانشگاه، انصراف دهید. مادامی که پروسه‌­ای که دنبال می­‌ک

نید، قانونی باشد و وضعیت معتبر داشته باشید، هیچ اشکالی به‌وجود نمی‌آید.

تفاوت بین ویزا به جهت تحصیل و ویزا به جهت اقامت موقت چیست؟

ویزا اقامت موقت، شامل هرکسی است که به طور موقت به کانادا وارد می‌­شود. اعم از ویزا به جهت کار، تحصیلی، پرستار خانگی، ویزای موقت می­‌گیرد. کسانی که Study Permit می­‌گیرند، ویزای موقت دریافت می­‌کنند که با آن وارد می‌­شوند.

در فرودگاه به آن‌ها کاغذی داده می‌شود که از چه تاریخی تا چه تاریخی می­‌توانند در کانادا حضور داشته باشند، چقدر مجوز کار دارند و چه تاریخی باید کانادا را ترک کنند. این‌ها دو موضوع جدا و متفاوت هستند.

 

 

کسی که ویزا به جهت تحصیل در کانادا دارد، می‌­تواند بعد از ورود به کانادا در هر جایی که مایل بود کار کند؟

شما با ویزا کار دانشجویی که 20 ساعت در هفته است می­­‌توانید هم درون و هم بیرون از دانشگاه (که به آن on campus و off campus می­‌گویند) کار کنید. قانون به این صورت است که 20 ساعت بیشتر مجوز کار ندارید. با این حال، آزاد هستید و می‌­توانید هرجایی خواستید کار کنید.

آیا در حین تحصیل، امکان مرخصی و برگشت به کشور مبدا وجود دارد؟

هر دانشگاهی قانون خودش را دارد. یک دانشگاه ممکن است یک ترم مرخصی بدهد و اگر شما یک دلیل موجه داشته باشید کافی است. اینکه تصمیم بگیرید مثلا به دلیل سختی تحصیل مدتی به ایران برگردید، در سوابق تحصیلی شما، تاثیر مثبتی ندارد. دانشگاه‌­ها اگر احساس کنند شما دانشجوی واقعی نیستید، ممکن است افسر اداره مهاجرت را مطلع کنند. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود اگر هم مشکلی دارید، یک ترم بیشتر مرخصی نگیرید، چون افسر بعدا در پروسه تمدید ویزا برای کار و حتی اقامت این موارد را لحاظ می­‌کند.

اگر ویزا به جهت تحصیل بگیریم، به چه کسانی می­‌توانیم دعوت­‌نامه ارسال کنیم؟

درواقع دعوت‌نامه برای ویزای توریستی مطرح است. هر فردی که اقامت قانونی در کانادا دارد، برای هر کسی بخواهد می­‌تواند دعوت­‌نامه بفرستد. اعم از دوست، خاله، مادر، برادر و افراد دیگر. شرایط فردی که برای او دعوت­‌نامه می‌­فرستید، مهم است نه شرایط شما. آن فرد باید به عنوان توریست، شرایط خوبی داشته باشد. البته، کانادا به خاطر کرونا، پرونده­‌های توریستی را بررسی نمی­‌کند.

در صورت تغییر دانشگاه محل تحصیل، آیا باید مجوز تحصیل مجددا صادر شود؟

اگر داخل کانادا باشید و نام­تان را در آن دانشگاهی که پذیرش گرفته­‌اید، نوشته باشید، نیازی نیست به جایی اعلام کنید. فقط در پروفایل مربوطه، وارد می­‌شوید، DLI (شماره دانشگاه) را تعویض می­‌کنید و به راحتی شهر، مقطع و همه­ چیز را می‌­توانید تغییر دهید.

بعد از ورود به کانادا، امکان تغییر دانشگاه به کالج وجود دارد؟

بله. مثلا اگر شما از دانشگاه سایمون فریزر، فوق لیسانس مهندسی الکترونیک، پذیرش گرفتید و دوست دارید در کانادا، سرآشپز شوید، می­‌توانید از ونکوور، تورنتو، اسم­تان را در یک کالج بنویسید و سرآشپز شوید. انعطاف­‌پذیری در این زمینه زیاد است. البته اگر در کانادا حضور دارید، این کار، به راحتی قابل انجام است. قبل از ورود باید مجوز دوباره گرفته شود و قطعا مجوز نمی­‌دهند که مثلا از دانشگاه به کالج بروید و درس بخوانید.

آیا در کانادا دانشگاه‌های بدون شهریه وجود دارد؟

در سراسر کانادا دانشگاه رایگان و بدون شهریه نداریم. حتی کسی که شهروند کانادا است، باید هزینه‌ای را پرداخت کند. تفاوت در اینجا است که بعضی دانشگاه­‌ها برای ثبت‌نام اولیه پیش پرداخت کمتری می‌گیرند. الزاما هم به این موضوع که رنکینگ آن‌ها پایین­‌تر است یا خیر، ارتباطی ندارد. اما اداره مهاجرت، یک روند جدید در پیش گرفته است که به آن “درخواست شهریه” می‌گویند. یعنی از کسانی که پیش پرداخت کمتری داده‌اند در خیلی موارد، درخواست می‌شود که شهریه یک سال خود را پرداخت کنند. افرادی که در حال اقدام هستند بهتر است این موضوع را بدانند.

معمولا چه مقدار پیش پرداخت باید انجام شود؟

بسیاری از دانشگاه‌­های دولتی کانادا، پیش پرداخت اولیه‌­شان، 3000 تا 4000 دلار است. این پیش پرداخت به معنای اینکه رنکینگ دانشگاه پایین است، نمی‌باشد.

محدودیت به همراه داشتن پول نقد در فرودگاه به چه صورت است؟

هرکس به طور قانونی می­‌تواند 10 هزار دلار کانادا وارد کند. اما به هر حال چون افراد برای زندگی می‌­آیند و به هر دلیل، ممکن است پول بیشتری داشته باشند، باید آن را اعلام کنند. در این صورت افراد را به گیت دوم ارجاع می‌­دهند و منبع پول و دلیل ورود را سوال می‌پرسند و معمولا مشکلی ایجاد نمی‌­شود.

پذیرش مشروط چه محدودیت­‌هایی دارد؟

دانشگاه­‌هایی پذیرش مشروط (Conditional) می­‌دهند که قبول می­‌کنند شما با نمره زبان پایین­‌تر بیایید یا از شما نمره زبان نمی­‌خواهند. مثلا شما برای رشته Master Of Education درخواست می‌دهید، سابقه کار شما از نظر آن دانشگاه، کافی نیست. به شما یک پیش‌­نیاز برای فوق لیسانس می­‌دهد. مثلا می­‌گوید یک گواهی فارغ‌التحصیلی (Graduated Certificate) یک­ ساله باید بگیرید تا دوره اصلی­‌تان را شروع کنید. بهتر است از طریق پذیرش مشروط (Conditional) اقدام نکنید. اگر به هر دلیل از این طریق اقدام می­‌کنید، به این معنا نیست که شما ریجکت می­‌شوید.

آیا داشتن مقاله برای گرفتن فوق لیسانس مجدد الزامی است؟

الزامی نیست. همان­طور که می‌­دانید دو نوع مستر داریم. یکی Master of Science و دیگری Master of Arts. آن‌هایی که Master of Science هستند، حتما باید استاد پیدا کنند و نمی­‌توانند درخواست را مستقیما به دانشگاه بدهند. موقعی که قرار است، استاد پیدا کنید، داشتن مقاله برای گرفتن پذیرش تاثیر مثبت می‌گذارد.